Previous Award Recipients


Hall of Fame

YearRecipientCity
2004Warren WilliamsonBrookings
2005Paul NordstromMT
2006Roger PierceYankton
2007Dan GannonHot Springs
2008Ken MunroSioux Falls
2009Van LindquistRapid City
2010Linda SandnessBrookings
2011Allyn FrerichsBrookings
2012Lee KratochvilBrookings
2013David KruegerPierre
2014Keith HepperSpearfish
2015Doug HoferPierre
2016Dave FischerSioux Falls
2017Susie Garry-WeberSioux Falls
2018Doug JohnsonAberdeen

Meritorious Professional Service Award

YearRecipientCity
1978Kenneth MunroSioux Falls
1978William EckertPierre
1979Don GannonAberdeen
1980Linda Olson (Sandness)Brookings
1981Roger PierceYankton
1981Bill Noordermeer Sr.Rapid City
1982Warren LilliamsonBrookings
1983Larry WeiresSioux Falls
1984Douglas HoferPierre
1985Dr. Paul NordstomBrookings
1986Roger AdamsWatertown
1987Allyn FrerichsBrookings
1988Douglas JohnsonAberdeen
1989Gale WiedowVermillion
1990Lowen SchuettSioux Falls
1991Billie KellyMitchell
1992LaRon KlockHuron
1993Lon VanDeusenRapid City
1994David JohnsonPierre
1995Richard CollignonHill City
1996Susie GarrySioux Falls
1997Gene MorschingAberdeen
1998Lee KratochvilBrookings
1999Randy AhrendtMitchell
2000Dave FischerSioux Falls
2001Jay DeLangeWatertown
2002Mark HovenAberdeen
2003Kenneth FriesenSioux Falls
2004Bob SchneiderPierre
2005Keith HepperSpearfish
2006Jeff VanMeeteranYankton
2007Steve PapendickHot Springs
2008Marc RichardsBrookings
2009Pat ThompsonPierre
2010Colleen Craig-DavisYankton
2011Thez LangbehnHuron
2012Dave EnkeBrookings
2013Randy KittlePierre
2014Tom FarnsworthPierre
2015Not awarded
2016Douglas LoweRapid City
2017Travis LemerAberdeen
2018Not awarded


Young Professional Award

YearRecipientCity
1985Billie KellyMitchell
1986Gene MorschingAberdeen
1987Lonnie BrakkeWatertown
1988Jay GrandpreyMilbank
1989Sheila ProsserVermillion
1990J.D. O'GradyYankton
1991Susie GarrySioux Falls
1992Deanna BranaughYankton
1993Lori CobleRapid City
1994Brenda KuhnMadison
1995Barb HermansonSioux Falls
1996Mike MarninBelle Fourche
1997Dave EckertAberdeen
1998Kevin DevriesMitchell
1999Pat ThompsonGarretson
2000Terry KellyWatertown
2001Kim EichSioux Falls
2002Jim GoblirschSioux Falls
2003Matt BrandhagenVermilion
2004Doug LoweRapid City
2005Travis LernerAberdeen
2006Lynn SpomerPierre
2006Kelby MierasSioux Falls
2007Eric VanderStouweCanton
2008Paul FokkenBrookings
2009Kristy LintzRapid City
2010Lance CatronCuster
2011Jason BaumannBrandon
2012Kelly ElletsonSpearfish
2013Ryan BaedkeVermillion
2014Brett RauterkusSpearfish
2015Jamie HenkelMitchell
2016Not awarded
2017Katy HiltunenPierre
2018Josh BaumanBrookings

Individual Citation Award

YearRecipientCity
1982Bob GilmarWatertown
1984Gerhart KochWatertown
1986Harold HobchVermillion
1987Joe Zachorions
1987Mary Jo Holman
1987Blake Holman
1988Dave LarsonBrookings
1988Bea PremackAberdeen
1990Grace PetersonPierre
1991James RichardsLead
1992Duane StallLead
1993Bessie BuschkampYankton
1994Roland FarnhamRedfield
1995Guy EdwardsSturgis
1996Mary AdamsUnion County
1996Maude AdamsUnion County
1998Ben BensonAberdeen
1999Dave SnyderPierre
2000Don BierleYankton
2000Pay BierleYankton
2001Roger KasaHuron
2003Van LindquistRapid City
2007John MahoneyMadison
2007Bob GrumanAberdeen
2007Dave McQuillenAberdeen
2008Bob SemradBrookings
2009Wes StormRapid City
2010Marilyn HansonMadison
2011Lisa Shott-ParmeleeSioux Falls
2012Not awarded
2013Larry WeissPierre
2014Don AltmyerSpearfish
2015Jim "Jacko" JohnsonMitchell
2016Jeff ScherschligtSioux Falls
2017Not awarded
2018Dale LarsonBrookings

Organizational Commitment Citation Award

YearRecipientCity
1983Yankton Sertoma ClubYankton
1984Mitchell Public SchoolsMitchell
1985Aberdeen Sertoma ClubAberdeen
1986Vermillion Sertoma ClubVermillion
1986Watertown Community FoundationWatertown
1987Huron Sertoma ClubHuron
1987Yankton VFW and AuxiliaryYankton
1988S.D. Special OlympicsVermillion
1988United Methodist Church WomenYankton
1989Dakota SportsSioux Falls
1990Aberdeen Area Arts CouncilAberdeen
1991Northwestern Tennis AssociationMinneapolis
1991Mt. Rushmore Mountain CompanyKeystone
1992Yankton Area Arts AssociationYankton
1993Uptown Watertown Lions ClubWatertown
1994SDSU Park Management ClubBrookings
1995Mitchell Modern Woodmen of AmericaMitchell
1996Yankton Federal Prison CampYankton
1997Aberdeen Optomist ClubAberdeen
1998Black Hills Parks and Forestry AssociationBlack Hills
1999Sioux Falls Sertoma ClubSioux Falls
2000South Dakota Snowmobile AssociationStatewide
2001Huron Optomist ClubHuron
2003Dept. of Health & Office of Health PromotionPierre
2003Black Hills Tennis AssociationRapid City
2004TelecomStatewide
2005SD National Guard Youth ProgramStatewide
2005Fort Sisseton CommissionLake City
2006Yankton Chamber of CommerceYankton
2007Sioux Land Heritage MuseumSioux Falls
2008Rapid City J.O. Amateur Softball AssociationRapid City
2009Spearfish Canyon FoundationSpearfish
2010Hanson/Larson Memorial Park FoundationRapid City
2012Sertoma Club of HuronHuron
2013Pierre Local Chapter of Walleyes UnlimitedPierre
2014Not awarded
2015Palace City Pedalers Cycling ClubMitchell
2016Great Bear Recreation Park, Inc.Sioux Falls
2017Aberdeen Convention & Visitors Bureau, Sports & Recreation CommitteeAberdeen
2018Not awarded

Project Citation/Community Excellence Award

YearRecipientCity
1991Yankton Riverside ParkYankton
1991Mayor's PicnicSioux Falls
1992Aberdeen Haunted ForestAberdeen
1993Veterans Admin. Medical Center Sioux Falls
1994Laurel Oak Family Aquatic CenterSioux Falls
1995Yankton Riverboat DaysYankton
1998Mickelson TrailSD State Parks
1999Falls ParkSioux Falls
2003City of TeaTea
2007Yankton Parks and RecreationHuron
2008Rapid City Dirt Jump ParkRapid City
2009Harmodon ParkSioux Falls
2009SDSU Reserve Rec ProjectBrookings
2010Vickie Powers Memorial ParkRapid City
2010Family Park ProjectSioux Falls
2011Terry Redlin Environmental CenterWatertown
2012Huron Modern Woodman of AmericaHuron
2013Sharpe Shooters Disc Golf ClubPierre
2014Northern Hills Rotary ClubSpearfish
2015Not awarded
2016ConfluenceSioux Falls
2017Not awarded
2018Brookings Summer Arts FestivalBrookings

Commercial Citation Award

YearRecipientCity
1983Gametime Association, Doug LybeckAberdeen
1986Dakota Fence Company, Dick CurrierFargo, ND
1991PRS Associates, Curt SiebelBismark, ND
1992Dakota Turf, Stan Cadwell and Jerry AndersonSioux Falls
1993Ely Churchich, Ely and Jeff ChurchichOmaha,NE
1994Midwest Turf and Irrigation, Dan PooreOmaha, NE
1995R.J. Rhomas Manufacturing Company, Steve ThomasCherokee, IA
1996Bedford Industries, Bob HillWorthington, MN
1997Bohlmann Quality Products, Jerry RobinsonDenison, IA
1998DaktronicsBrookings
1999Musco Sports LightingMuscatine, IA
2000Associated Pool Supply CompanyBismark, ND
2003Dakota Fence CompanyFargo, ND
2010Crouch/Churchich Recreation DesignOmaha, NE
2012Not awarded
2013Not awarded
2014Not awarded
2015Not awarded
2016Not awarded
2017Not awarded
2018Not awarded